MAX6133AASA25+
MAX6133AASA25+ MAX6133AASA25+ - Brand New Maxim Integrated Voltage References
Get Quote
Buy Now
MAX6133AASA25+
MAX6133AASA25+ - Brand New Maxim Integrated Voltage References
Manufacturer Part No: MAX6133AASA25+ In Stock
Product CategoryVoltage Reference
SeriesMAX6133A
PackagingTube Alternate Packaging
Unit-Weight0.019048 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSOIC-8
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
Supplier-Device-Package8-SOIC
Tolerance±0.04%
Voltage-Input2.7 V ~ 12.6 V
Current-Supply85μA
Current-Output15mA
Reference-TypeSeries
Output Voltage2.5V
Voltage-Output-Max-
Temperature-Coefficient7ppm/°C
Noise-0#1Hz-to-10Hz16μVp-p
Noise-10Hz-to-10kHz12μVrms
Operating temperature range- 40 C
Output-Voltage2.5 V
Operating-Supply-Current60 uA
Input-Voltage2.7 V to 12.6 V
Supply-Current-Max85 uA
Part-#-AliasesMAX6133A
Initial-Accuracy0.04 %
Series-VREF-Input-Voltage-Max12.6 V
Shunt-Current-Max15 mA
General Description
The MAX6133 high-precision, low-power, low-dropout voltage reference features a low 3ppm/°C (max) temperature coefficient and a low dropout voltage (200mV, max). This series-mode device features bandgap technology for low-noise performance and excellent accuracy. Load regulation specifications are guaranteed for source currents up to 15mA.
Features
♦ Low Temperature Coefficient
3ppm/°C (max), SO
5ppm/°C (max), µMAX
♦ Tiny 5mm ✕ 3mm µMAX Package
♦ Low 200mV (max) Dropout Voltage
♦ Low 40µA Quiescent Current
♦ ±0.04% (max) Initial Accuracy
♦ Low 16µVP-P Noise (0.1Hz to 10Hz) (2.5V Output)
♦ 15mA Output Source-Current Capability
♦ Wide 2.7V to 12.6V Supply Voltage
♦ Excellent Line (30µV/V, max) and Load (0.05mV/mA, max) Regulation
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback