NCP4625HSN12T1G
NCP4625HSN12T1G NCP4625HSN12T1G - Brand New onsemi Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
NCP4625HSN12T1G
NCP4625HSN12T1G - Brand New onsemi Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: NCP4625HSN12T1G In Stock
Contact us
Manufactureronsemi
Product CategoryLinear Voltage Regulators
SeriesNCP4625
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.001058 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSOT-23-5
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
Supplier-Device-PackageSOT-23-5
Voltage-Input2.6 V ~ 10 V
Number-of-Outputs1 Output
Current-Output300mA
Voltage-Output1.2V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical1.4V @ 300mA
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min-
Pd-Power-Dissipation420 mW
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Output-Voltage1.2 V
Input-Voltage-MAX10 V
Output-Current300 mA
Load-Regulation10 mV
Voltage-Regulation-Accuracy2 %
Dropout-Voltage1.4 V
Dropout-Voltage-Max1.8 V
Output-Voltage-Range-
Product Details
__
150 mA, Wide Input Voltage Range, Low Dropout Regulator
The NCP4623 is a CMOS Linear Voltage Regulator designed for wide input voltage range. The maximum operating input voltage is up to 24 V with a minimum voltage starting from 2 V. The Chip Enable (CE) pin allows the device to lower standby current to 0.1 μA typ. The NCP4623 features many protections for any current or thermal sensitive devices with current fold−back protection, thermal shutdown protection, and peak and short current protection. This device is available in adjustable and fixed voltage output in 0.1 V steps. They are available in very thin XDFN6 1.6x1.6x0.4 mm in size and the very popular SOT23−5 and SOT89−5 packages. Please contact your local sales office for additional output voltage options.
Features
• Maximum Operating Input Voltage: 24 V
• Output Voltage Range: 2.5 V to 12.0 V (available in 0.1 V steps)
2.5 V to 24.0 V (adjustable version)
• Output Voltage Accuracy: ±2.0%
• Supply Current: 5 μA
• Stable with Ceramic Capacitors: 1 μF or more
• Current Fold Back Protection
• Peak and Short Current Protection
• Thermal Shutdown Protection
• Available in XDFN6 1.6 x 1.6 mm, SOT23−5, SOT89−5 Packages
• These are Pb−Free Devices
Typical Applications
• Battery−powered Equipment
• Networking and Communication Equipment
• Cameras, DVRs, STB and Camcorders
• Home Appliances
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback