IHSM4825ER560L
IHSM4825ER560L IHSM4825ER560L - Brand New Vishay Dale Fixed Inductors
Get Quote
Buy Now
IHSM4825ER560L
IHSM4825ER560L - Brand New Vishay Dale Fixed Inductors
Manufacturer Part No: IHSM4825ER560L In Stock
Contact us
ManufacturerVishay Dale
TypeHigh Current Surface Mount Inductor
PackagingTape & Reel (TR)
Mounting-StyleSMD/SMT
Current-Rating950mA
Termination-StyleSMD/SMT
Operating-Temperature-Range- 55 C to + 125 C
Height5.72 mm
Length13.72 mm
Width6.35 mm
Package-Case4825
Operating-Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Size-Dimension0.540" L x 0.250" W (13.72mm x 6.35mm)
Tolerance±15%
Height-Seated-Max0.225" (5.72mm)
Ratings-
ShieldingUnshielded
Test-Frequency1 kHz
Inductance-Frequency56μH
DC resistance (DCR)397 mOhm Max
Core MaterialsFerrite
Current-Saturation680mA
Q factor-
Self Resonant Frequency-
Frequency-Test1kHz
Part-#-AliasesIHSM4825ER680L
Maximum-DC-Current950 mA
Maximum-DC-Resistance397 mOhms
FEATURES
• Flame retardant encapsulant (UL 94 V-0)
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback