SPM6530T-1R5M100
SPM6530T-1R5M100 SPM6530T-1R5M100 - Brand New TDK Corporation Fixed Inductors
Get Quote
Buy Now
SPM6530T-1R5M100
SPM6530T-1R5M100 - Brand New TDK Corporation Fixed Inductors
Manufacturer Part No: SPM6530T-1R5M100 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Fixed Inductors
Contact us
ManufacturerTDK Corporation
Product CategoryFixed Inductors
SeriesSPM
ProductPower Inductors
TypeWirewound
PackagingAlternate Packaging
Current-Rating11A
Termination-StyleSMD/SMT
Operating-Temperature-Range- 40 C to + 125 C
Height3 mm
Length7.1 mm
Width6.5 mm
Package-CaseNonstandard
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Size-Dimension0.280" L x 0.256" W (7.10mm x 6.50mm)
Tolerance±20%
Height-Seated-Max0.118" (3.00mm)
Ratings-
ShieldingShielded
Inductance-Frequency1.5μH
DC resistance (DCR)10.67 mOhm Max
Core MaterialsMetal
Current-Saturation11.5A
Q factor-
Self Resonant Frequency-
Frequency-Test100kHz
Maximum-DC-Current1.5 A
Maximum-DC-Resistance10.67 mOhms
Product Details
__
Inductors for Power Circuits Wound Metallic Magnetic Material
Overview of the SPM Series
FEATURES
○ Magnetic shield type wound inductor for power circuits using a metallic magnetic material.
○ Low-profile product lineup with max. heights of 1.2mm, 1.5mm, 2.0mm and 3.0mm allowing for different usages.
APPLICATION
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback