C1812X332KGRACTU
C1812X332KGRACTU C1812X332KGRACTU - Brand New KEMET Ceramic Disc Capacitors
Get Quote
Buy Now
C1812X332KGRACTU
C1812X332KGRACTU - Brand New KEMET Ceramic Disc Capacitors
Manufacturer Part No: C1812X332KGRACTU In Stock
Product CategoryCeramic Capacitors
SeriesHV FT-CAP
PackagingAlternate Packaging
Package-Case1812 (4532 Metric)
Capacitance3300pF
Operating-Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount, MLCC
FeaturesSoft Termination, High Voltage
Voltage-Rated2000V (2kV)
Size-Dimension0.181" L x 0.126" W (4.60mm x 3.20mm)
ApplicationsBoardflex Sensitive
Tolerance±10%
Temperature-CoefficientX7R
Ratings-
Thickness-Max0.071" (1.80mm)
Product Details
__
Telephone lines use a DC voltage of 48 volts and pass the subscriber’s AC signal pulse of 15 to 25Hz at 70 to 90Vrms. These MLCC Tip & Ring capacitors replace bulky leaded film capacitors and offer excellent frequency response, low ESR and improved temperature characteristics. Ideal for telecommunication and modem applications.
Features
◆ Small size & high capacitance.
◆ Suitable for wave and reflow soldering.
◆ Surface mount.
◆ Low ESR characteristics & improved temperature performance.
◆ RoHS compliant.
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback