MT49H16M18CBM-25 IT:B
MT49H16M18CBM-25 IT:B MT49H16M18CBM-25 IT:B - Brand New Micron Technology Inc. Memory
Get Quote
Buy Now
MT49H16M18CBM-25 IT:B
MT49H16M18CBM-25 IT:B - Brand New Micron Technology Inc. Memory
Manufacturer Part No: MT49H16M18CBM-25 IT:B In Stock
Contact us
ManufacturerMicron Technology Inc.
Product CategoryMemory ICs
CategoriesMemory
Series-
PackagingBulk
Part-Status-
Memory-TypeVolatile
Memory-FormatDRAM
TechnologyDRAM
Memory-Size288Mb (16M x 18)
Clock-Frequency400MHz
Write-Cycle-Time-Word-Page-
Access-Time20ns
Memory-InterfaceParallel
Voltage-Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting-TypeSurface Mount
Package-Case144-TFBGA
Supplier-Device-Package144-?BGA (18.5x11)
GENERAL DESCRIPTION
FEATURES
• 2.5V VEXT, 1.8V VDD, 1.8V VDDQ I/O
• Cyclic bank addressing for maximum data out bandwidth
• Non-multiplexed addresses
• Non-interruptible sequential burst of two (2-bit
prefetch) and four (4-bit prefetch) DDR
• Target 600 Mb/s/p data rate
• Programmable Read Latency (RL) of 5-8
• Data valid signal (DVLD) activated as read data is available
• Data Mask signals (DM0/DM1) to mask first and
second part of write data burst
• IEEE 1149.1 compliant JTAG boundary scan
• Pseudo-HSTL 1.8V I/O Supply
• Internal Auto Precharge
• Refresh requirements: 32ms at 100°C junction
temperature (8K refresh for each bank, 64K refresh
command must be issued in total each 32ms)
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback