NCP5501DT50RKG
NCP5501DT50RKG NCP5501DT50RKG - Brand New onsemi Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
NCP5501DT50RKG
NCP5501DT50RKG - Brand New onsemi Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: NCP5501DT50RKG In Stock
SeriesNCP5501
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.012346 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseDPAK-3
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
Supplier-Device-PackageDPAK-3
Voltage-InputUp to 16V
Number-of-Outputs1 Output
Current-Output500mA
Voltage-Output5V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.23V @ 500mA
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min500mA
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Output-Voltage5 V
Input-Voltage-MAX16 V
Output-Current500 mA
Input-Voltage-MIN+ 2.5 V
Load-Regulation0.35 %
Voltage-Regulation-Accuracy2.9 %
Dropout-Voltage0.005 V at 1 mA
Dropout-Voltage-Max90 mV at 1 mA
Line-Regulation0.1 %
Product Details
__
500 mA Linear Regulator