W631GG8KB-15
W631GG8KB-15 W631GG8KB-15 - Brand New Winbond Electronics Memory
Get Quote
Buy Now
W631GG8KB-15
W631GG8KB-15 - Brand New Winbond Electronics Memory
Manufacturer Part No: W631GG8KB-15 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Memory
Contact us
ManufacturerWinbond Electronics
Product CategoryMemory ICs
Series-
PackagingTray Alternate Packaging
Package-Case78-TFBGA
Operating-Temperature0°C ~ 95°C (TC)
InterfaceParallel
Voltage-Supply1.425 V ~ 1.575 V
Supplier-Device-Package78-WBGA (10.5x8)
Memory Capacity1G (128M x 8)
Memory-TypeDDR3 SDRAM
Speed667MHz
Format-MemoryRAM
GENERAL DESCRIPTION
The W631GG6KB is a 1G bits DDR3 SDRAM, organized as 8,388,608 words x 8 banks x 16 bits. This device achieves high speed transfer rates up to 1866 Mb/sec/pin (DDR3-1866) for various applications. W631GG6KB is sorted into the following speed grades: -11, -12, 12I, 12A, 12K -15, 15I, 15A and 15K. The -11 speed grade is compliant to the DDR3-1866 (13-13-13) specification. The -12, 12I, 12A and 12K speed grades are compliant to the DDR3-1600 (11-11-11) specification (the 12I industrial grade which is guaranteed to support -40°C ≤ TCASE ≤ 95°C). The -15, 15I, 15A and 15K speed grades are compliant to the DDR3-1333 (9-9-9) specification (the 15I industrial grade which is guaranteed to support -40°C ≤ TCASE ≤ 95°C).
FEATURES
 Power Supply: VDD, VDDQ = 1.5V ± 0.075V
 Double Data Rate architecture: two data transfers per clock cycle
 Eight internal banks for concurrent operation
 8 bit prefetch architecture
 CAS Latency: 6, 7, 8, 9, 10, 11 and 13
 Programmable read burst ordering: interleaved or nibble sequential
 Bi-directional, differential data strobes (DQS and DQS#) are transmitted / received with data
 Edge-aligned with read data and center-aligned with write data
 DLL aligns DQ and DQS transitions with clock
 Differential clock inputs (CK and CK#)
 Read Latency = Additive Latency plus CAS Latency (RL = AL + CL)
 Auto-precharge operation for read and write bursts
 Refresh, Self-Refresh, Auto Self-refresh (ASR) and Partial array self refresh (PASR)
 Precharged Power Down and Active Power Down
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback