STM32F205VCT6
STM32F205VCT6 STM32F205VCT6 - Brand New STMicroelectronics Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
STM32F205VCT6
STM32F205VCT6 - Brand New STMicroelectronics Microcontrollers
Manufacturer Part No: STM32F205VCT6 In Stock
Product CategoryMicrocontrollers
SeriesSTM32 F2
PackagingTray
Unit-Weight0.046530 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
TradenameSTM32
Package-CaseLQFP-100
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier-Device-Package100-LQFP (14x14)
Number-of-I-O82 I/O
Speed120MHz
EEPROM-Size-
Core-ProcessorARMR CortexR-M3
RAM-Size100K x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, I2S, LCD, POR, PWM, WDT
ConnectivityCAN, I2C, IrDA, LIN, MMC, SPI, UART/USART, USB OTG
Voltage-Supply-Vcc-Vdd1.8 V ~ 3.6 V
Core-Size32-Bit
Program-Memory-Size256KB (256K x 8)
Data-ConvertersA/D 16x12b; D/A 2x12b
Oscillator-TypeInternal
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage1.8 V to 3.6 V
Interface-Type2xCAN 2xUART 3xI2C 3xSPI 4xUSART SDIO
CoreARM Cortex M3
Processor-SeriesARM Cortex-M
Data-Bus-Width32 bit
Maximum-Clock-Frequency120 MHz
Input/output16 I/O
Data-RAM-Size96 kB
Data-ROM-Size512 B
Number-of-Timers-Counters10 Timer
ADC-Resolution12 bit
Data-RAM-TypeSRAM
Description
The STM32F20x family is based on the high-performance Arm® Cortex®-M3 32-bit RISC core operating at a frequency of up to 120 MHz. The family incorporates high-speed embedded memories (Flash memory up to 1 Mbyte, up to 128 Kbytes of system SRAM), up to 4 Kbytes of backup SRAM, and an extensive range of enhanced I/Os and peripherals connected to two APB buses, three AHB buses and a 32-bit multi-AHB bus matrix.
The devices also feature an adaptive real-time memory accelerator (ART Accelerator™) that allows to achieve a performance equivalent to 0 wait state program execution from Flash memory at a CPU frequency up to 120 MHz. This performance has been validated using the CoreMark® benchmark.
All devices offer three 12-bit ADCs, two DACs, a low-power RTC, twelve general-purpose 16-bit timers including two PWM timers for motor control, two general-purpose 32-bit timers. a true number random generator (RNG). They also feature standard and advanced communication interfaces. New advanced peripherals include an SDIO, an enhanced flexible static memory control (FSMC) interface (for devices offered in packages of 100 pins and more), and a camera interface for CMOS sensors.
Features
  • Core: Arm® 32-bit Cortex®-M3 CPU (120 MHz max) with Adaptive real-time accelerator (ART Accelerator™) allowing 0-wait state execution performance from Flash memory, MPU, 150 DMIPS/1.25 DMIPS/MHz (Dhrystone 2.1)
  • Memories
    – Up to 1 Mbyte of Flash memory
    – 512 bytes of OTP memory
    – Up to 128 + 4 Kbytes of SRAM
    – LCD parallel interface, 8080/6800 modes
  • Clock, reset and supply management
    – From 1.8 to 3.6 V application supply + I/Os
    – POR, PDR, PVD and BOR
    – 4 to 26 MHz crystal oscillator
    – Internal 16 MHz factory-trimmed RC
    – 32 kHz oscillator for RTC with calibration
    – Internal 32 kHz RC with calibration
  • Low-power modes
    – Sleep, Stop and Standby modes
    – VBAT supply for RTC, 20 × 32 bit backup registers, and optional 4 Kbytes backup SRAM
  • 3 × 12-bit, 0.5 µs ADCs with up to 24 channels and up to 6 MSPS in triple interleaved mode
  • 2 × 12-bit D/A converters
  • General-purpose DMA: 16-stream controller with centralized FIFOs and burst support
  • Up to 17 timers
    – Up to twelve 16-bit and two 32-bit timers, up to 120 MHz, each with up to four IC/OC/PWM or pulse counter and quadrature (incremental) encoder input
  • Debug mode: Serial wire debug (SWD), JTAG, and Cortex®-M3 Embedded Trace Macrocell™
  • Up to 140 I/O ports with interrupt capability:
– Up to 136 fast I/Os up to 60 MHz
– Up to 138 5 V-tolerant I/Os
  • Up to 15 communication interfaces
    – Up to three I2C interfaces (SMBus/PMBus)
    – Up to four USARTs and two UARTs (7.5 Mbit/s, ISO 7816 interface, LIN, IrDA, modem control)
    – 2 × CAN interfaces (2.0B Active)
    – SDIO interface
  • Advanced connectivity
    – USB 2.0 full-speed device/host/OTG controller with on-chip PHY
    – 10/100 Ethernet MAC with dedicated DMA: supports IEEE 1588v2 hardware, MII/RMII
  • 8- to 14-bit parallel camera interface (48 Mbyte/s max.)
  • CRC calculation unit
  • 96-bit unique ID
Applications
  • Motor drive and application control
  • Medical equipment
  • Industrial applications: PLC, inverters, circuit breakers
  • Printers, and scanners
  • Alarm systems, video intercom, and HVAC
  • Home audio appliances
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback