MJ15004G
MJ15004G MJ15004G - Brand New onsemi Transistors (BJT) - Single
Get Quote
Buy Now
MJ15004G
MJ15004G - Brand New onsemi Transistors (BJT) - Single
Manufacturer Part No: MJ15004G In Stock
Contact us
Manufactureronsemi
Product CategoryTransistors (BJT) - Single
SeriesMJ15004
PackagingTray
Mounting-StyleThrough Hole
Package-CaseTO-204AA, TO-3
Mounting-TypeThrough Hole
Supplier-Device-PackageTO-3
ConfigurationSingle
Power-Max250W
Transistor-TypePNP
Electric current collectors20A
Voltage-Collector-Emitter-Breakdown-Max140V
DC-Current-Gain-hFE-Min-Ic-Vce25 @ 5A, 2V
Vce saturation1V @ 500mA, 5A
Current-Collector-Cutoff-Max250μA
Frequency-Transition2MHz
Pd-Power-Dissipation250 W
Maximum Operating Temperature+ 150 C
Operating temperature range- 65 C
Collector-Emitter-Voltage-VCEO-Max140 V
Transistor-PolarityPNP
Collector-Emitter-Saturation-Voltage1 V
Collector-Base-Voltage-VCBO140 V
Emitter-Base-Voltage-VEBO5 V
Maximum-DC-Collector-Current20 A
Gain-Bandwidth-Product-fT2 MHz
Continuous-Collector-Current20 A
DC-Collector-Base-Gain-hfe-Min25
Product Details
__
Features
• High Safe Operating Area
• For Low Distortion Complementary Designs
• High DC Current Gain
• These Devices are Pb−Free and are RoHS Compliant*
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback