2SD1767T100R
2SD1767T100R 2SD1767T100R - Brand New Rohm Semiconductor Transistors (BJT) - Single
Get Quote
Buy Now
2SD1767T100R
2SD1767T100R - Brand New Rohm Semiconductor Transistors (BJT) - Single
Manufacturer Part No: 2SD1767T100R In Stock
Contact us
ManufacturerRohm Semiconductor
Product CategoryTransistors (BJT) - Single
Series2SD1767
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.004603 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseTO-243AA
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageMPT3
ConfigurationSingle
Power-Max2W
Transistor-TypeNPN
Electric current collectors700mA
Voltage-Collector-Emitter-Breakdown-Max80V
DC-Current-Gain-hFE-Min-Ic-Vce180 @ 100mA, 3V
Vce saturation400mV @ 50mA, 500mA
Current-Collector-Cutoff-Max500nA (ICBO)
Frequency-Transition120MHz
Pd-Power-Dissipation2 W
Maximum Operating Temperature+ 150 C
Collector-Emitter-Voltage-VCEO-Max80 V
Transistor-PolarityNPN
Collector-Base-Voltage-VCBO80 V
Emitter-Base-Voltage-VEBO5 V
Maximum-DC-Collector-Current1 A
Gain-Bandwidth-Product-fT120 MHz
Continuous-Collector-Current0.7 A
DC-Collector-Base-Gain-hfe-Min120
DC-Current-Gain-hFE-Max180 at 100 mA at 3 V
Features
1) High breakdown voltage, BVCEO=80V, and
high current, IC=0.7A.
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback