S6010DS2
S6010DS2 S6010DS2 - Brand New Littelfuse SCRs
Get Quote
Buy Now
S6010DS2
S6010DS2 - Brand New Littelfuse SCRs
Manufacturer Part No: S6010DS2 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: SCRs
Contact us
ManufacturerLittelfuse
Product CategorySCRs
** E5 **
General Description
The Teccor line of sensitive SCR semiconductors are half-wave unidirectional, gate-controlled rectifiers (SCR-thyristor) which complement Teccor's line of power SCRs. This group of packages offers ratings of 0.8 A to 10 A, and 200 V to 600 V with gate sensitivities of 12 µA to 500 µA. For gate currents in the 10 mA to 50 mA ranges, see “SCRs” section of this catalog.
** Features **
• Electrically-isolated TO-220 package
• High voltage capability — up to 600 V
• High surge capability — up to 100 A
• Glass-passivated chip
** Compak Features **
• Surface mount package — 0.8 A series
• New small-profile three-leaded Compak package
• Four gate sensitivities available
• Packaged in embossed carrier tape with 2,500 devices per reel
• Can replace SOT-223
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback