QP50-6-TO8
QP50-6-TO8 QP50-6-TO8 - Brand New First Sensor IC Chips
Get Quote
Buy Now
QP50-6-TO8
QP50-6-TO8 - Brand New First Sensor IC Chips
Manufacturer Part No: QP50-6-TO8 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerFirst Sensor
Product CategoryIC Chips
SeriesQP Series 6
ProductQuad Photodiodes
PackagingBulk
Mounting-StyleThrough Hole
Maximum Operating Temperature+ 100 C
Operating temperature range- 40 C
Rise-Time40 ns
Vr-Reverse-Voltage50 V
Part-#-Aliases03-174 501417
Package-CaseTO-8-6
Peak-Wavelength850 nm
Dark-Current2 nA
Photocurrent10 uA
Responsivity0.64 A/W
General Description
Features
• 50A, 60V, RDS(on) = 0.022Ω @VGS = 10 V
• Low gate charge ( typical 31 nC)
• Low Crss ( typical 65 pF)
• Fast switching
• 100% avalanche tested
• Improved dv/dt capability
• 175°C maximum junction temperature rating
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback