B82432T1472K
B82432T1472K B82432T1472K - Brand New EPCOS Fixed Inductors
Get Quote
Buy Now
B82432T1472K
B82432T1472K - Brand New EPCOS Fixed Inductors
Manufacturer Part No: B82432T1472K Out of Stock
MOQ: 1pcs
Category: Fixed Inductors
Contact us
ManufacturerEPCOS
Product CategoryFixed Inductors
SeriesSIMID
ProductInductors
TypeWirewound
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.000952 oz
Current-Rating800mA
TradenameSIMID 1812-T
Height3.2 mm
Length4.5 mm
Width3.2 mm
Package-Case1812 (4532 metric)
Operating-Temperature-
Mounting-TypeSurface Mount
Size-Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Tolerance±10%
Height-Seated-Max0.134" (3.40mm)
RatingsAEC-Q200
ShieldingUnshielded
Inductance-Frequency4.7μH
DC resistance (DCR)220 mOhm Max
Core MaterialsFerrite
Current-Saturation-
Q factor10 @ 7.96MHz
Self Resonant Frequency40MHz
Frequency-Test7.96MHz
Part-#-AliasesB82432T1472K000
Maximum-DC-Current800 mA
Maximum-DC-Resistance220 mOhms
Self-Resonant-Frequency40 MHz
Q-Minimum10
Product Details
__
SMT inductors, SIMID series SIMID 1812-T
Size 1812 (EIA) or 4532 (IEC)
Rated inductance 1 ... 1000 μH
Rated current 70 ... 1300 mA
Construction
■ Upright ferrite drum core
■ Laser-welded winding
■ Flame-retardant molding
Features
■ Temperature range up to +150 °C
■ High current handling capability
■ Qualified to AEC-Q200
■ Suitable for lead-free reflow soldering as referenced in JEDEC J-STD 020D
■ RoHS-compatible
Applications
■ Filtering of supply voltages, coupling, decoupling
■ DC/DC converters
■ Automotive electronics (e.g. single-wire bus systems)
■ Telecommunications
■ Industrial electronics
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback