R75PI3100AA30J
R75PI3100AA30J R75PI3100AA30J - Brand New KEMET Film Capacitors
Get Quote
Buy Now
R75PI3100AA30J
R75PI3100AA30J - Brand New KEMET Film Capacitors
Manufacturer Part No: R75PI3100AA30J In Stock
Package-CaseRadial
Capacitance0.1μF
TerminationPC Pins
Operating-Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting-TypeThrough Hole
FeaturesDerating Recommended
Size-Dimension0.709" L x 0.295" W (18.00mm x 7.50mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Power Factor Correction (PFC)
Tolerance±5%
Lead-Spacing0.591" (15.00mm)
ESR-Equivalent-Series-Resistance-
Height-Seated-Max0.535" (13.60mm)
Dielectric-MaterialPolypropylene (PP), Metallized
Voltage-Rating-AC250V
Voltage-Rating-DC630V
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback