NCP500SQL50T1G
NCP500SQL50T1G NCP500SQL50T1G - Brand New onsemi Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
NCP500SQL50T1G
NCP500SQL50T1G - Brand New onsemi Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: NCP500SQL50T1G In Stock
SeriesNCP500
PackagingTape & Reel (TR)
Unit-Weight0.000744 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseDFN-6
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
Supplier-Device-Package6-DFN (2x2.2)
Voltage-InputUp to 6V
Number-of-Outputs1 Output
Current-Output150mA
Voltage-Output5V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.12V @ 150mA
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min-
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Output-Voltage5 V
Input-Voltage-MAX6 V
Output-Current150 mA
Input-Voltage-MIN0 V
Load-Regulation45 mV
Voltage-Regulation-Accuracy2.5 %
Ib-Input-Bias-Current210 uA
Quiescent-Current300 uA
Dropout-Voltage0.002 V at 1 mA
Dropout-Voltage-Max10 mV at 1 mA
Line-Regulation10 mV
Product Details
__
150 mA CMOS Low Noise Low-Dropout Voltage Regulator
**The NCP500 series of fixed output low dropout linear regulators are
The NCP500 has been designed to be used with low cost ceramic capacitors and requires a minimum output capacitor of 1.0 μF.
Features
• Ultra−Low Dropout Voltage of 170 mV at 150 mA
• Fast Enable Turn−On Time of 20 μsec
• Wide Operating Voltage Range of 1.8 V to 6.0 V
• Excellent Line and Load Regulation
• High Accuracy Output Voltage of 2.5%
• Enable Can Be Driven Directly by 1.0 V Logic
• Typical RMS Noise Voltage 50 V with No Bypass Capacitor
(BW = 10 Hz to 100 kHz)
• Very Small DFN 2x2.2 Package
• NCV Prefix for Automotive and Other Applications Requiring
Unique Site and Control Change Requirements; AEC−Q100
Qualified and PPAP Capable
• These are Pb−Free Devices
Typical Applications
• Noise Sensitive Circuits − VCO’s, RF Stages, etc.
• SMPS Post−Regulation
• Hand−Held Instrumentation
• Camcorders and Cameras
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback