NRF24LE1F16Q24-T
NRF24LE1F16Q24-T NRF24LE1F16Q24-T - Brand New Olimex RF Transceiver ICs
Get Quote
Buy Now
NRF24LE1F16Q24-T
NRF24LE1F16Q24-T - Brand New Olimex RF Transceiver ICs
Manufacturer Part No: NRF24LE1F16Q24-T In Stock
MOQ: 1pcs
Category: RF Transceiver ICs
Contact us
ManufacturerOlimex
Product CategoryRF Transceiver ICs
[ NORDIC** ] **
Introduction
The nRF24L01+ is a single chip 2.4GHz transceiver with an embedded baseband protocol engine (Enhanced ShockBurst™), suitable for ultra low power wireless applications. The nRF24L01+ is designed for operation in the world wide ISM frequency band at 2.400 - 2.4835GHz.
Key Features
• Worldwide 2.4GHz ISM band operation
• 250kbps, 1Mbps and 2Mbps on air data rates
• Ultra low power operation
• 11.3mA TX at 0dBm output power
• 13.5mA RX at 2Mbps air data rate
• On chip voltage regulator
• 1.9 to 3.6V supply range
• Low cost BOM
• ±60ppm 16MHz crystal
• 5V tolerant inputs
• Compact 20-pin 4x4mm QFN package
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback