MC78M12BT
MC78M12BT MC78M12BT - Brand New onsemi Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
MC78M12BT
MC78M12BT - Brand New onsemi Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: MC78M12BT In Stock
Contact us
Manufactureronsemi
Product CategoryLinear Voltage Regulators
Series-
PackagingTube
Package-CaseTO-220-3
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeThrough Hole
Supplier-Device-PackageTO-220AB
Voltage-InputUp to 35V
Current-Output500mA
Voltage-Output12V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical2V @ 350mA