T491C226M010AS(22UF-10V-20)
T491C226M010AS(22UF-10V-20) T491C226M010AS(22UF-10V-20) - Brand New KEMET IC Chips
Get Quote
Buy Now
T491C226M010AS(22UF-10V-20)
T491C226M010AS(22UF-10V-20) - Brand New KEMET IC Chips
Manufacturer Part No: T491C226M010AS(22UF-10V-20) In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerKEMET
Product CategoryIC Chips
PRODUCT DESCRIPTION
These devices extend the advantages of solid tantalum technology to today’s surface mount circuit applications. Complementing multilayer ceramic chip convenience with capacitance ratings through 1500 µF, tantalum chip capacitors permit circuitdesigners to take full advantage of the benefits of surface mount technology.
SOLID TANTALUM CHIP CAPACITORS
T491 SERIES - Precision Molded Chip
FEATURES
• Meets or Exceeds EIA Standard 535BAAC
• Taped and Reeled per EIA 481-1
• Symmetrical, Compliant Terminations
• Optional Gold-plated Terminations
• Laser-marked Case
• 100% Surge current test on C, D, E, U, V, X sizes
• Halogen Free Epoxy
• Capacitance: 0.1 μF to 1000 μF
• Tolerance: ±10%, ±20%
• Voltage: 2.5-50 VDC
• Extended Range Values
• Low Profile Case Sizes
• RoHS Compliance & Lead Free Terminations
(See www.kemet.com for transition information)
• Operating Temperature: -55˚C to +125˚C
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback