DF13-4S-1.25C
DF13-4S-1.25C DF13-4S-1.25C - Brand New Hirose Rectangular Connectors Housings
Get Quote
Buy Now
DF13-4S-1.25C
DF13-4S-1.25C - Brand New Hirose Rectangular Connectors Housings
Manufacturer Part No: DF13-4S-1.25C In Stock
Contact us
ManufacturerHirose
Product CategoryRectangular Connector Housings
ColorBeige
SeriesDF13
PackagingBulk
Mounting-TypeFree Hanging (In-Line)
Features-
Connector-TypeReceptacle
Contact-TerminationCrimp
Number-of-Positions4 Positions
Pitch0.049" (1.25mm)
Number-of-Rows1 Row
Contact-TypeFemale Socket
Row-Spacing-
Fastening-Type-
Description
The DF13-4S-1.25C is a 4-way miniature Crimping Connector, designed in the low profile at mounting height 5.8mm (SMT mounting straight type, for DIP type, the mounting height is to 5.3mm to the straight and 3.6mm at the right angle). The double row type achieves the multi-contact up to 40 contacts and secures 30% higher density in the mounting area, compared with the single row type. The header provides the grade with the vacuum absorption area and secures automatic mounting by the embossed tape packaging. The header is designed in a scoop-proof box structure and completely prevents mis-insertion. In addition, the surface mounting (SMT) header is equipped with the metal fitting to prevent solder peeling.
Features
Miniature Size
Multi-contact
Correspond to Automatic Mounting
Integral Basic Function Despite Miniature Size
1A Current Rating
150VAC Voltage Rating
Application
Computers & Computer Peripherals, Consumer Electronics, Industrial, Imaging, Video & Vision
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback