LT3505IDD
LT3505IDD LT3505IDD - Brand New Analog Devices / Linear Technology DC Switching Regulators
Get Quote
Buy Now
LT3505IDD
LT3505IDD - Brand New Analog Devices / Linear Technology DC Switching Regulators
Manufacturer Part No: LT3505IDD In Stock
Contact us
ManufacturerAnalog Devices / Linear Technology
Product CategoryDC Switching Regulators
DESCRIPTION
The LT®3505 is a current mode PWM step-down DC/DC converter with an internal 1.4A power switch. The wide operating input range of 3.6V to 36V (40V maximum) makes the LT3505 ideal for regulating power from a wide variety of sources, including unregulated wall transformers, 24V industrial supplies and automotive batteries. The oscillator can be programmed for high frequency operation allowing the use of tiny, low cost external components or it can be programmed for lower frequency operation to maximize efficiency.
FEATURES
■ Wide Input Range: 3.6V to 36V Operating, 40V Maximum
■ Up to 1.2A Output Current
■ Resistor-Programmable Fixed-Frequency Operation from 200kHz to 3MHz
■ Output Adjustable Down to 780mV
■ Short-Circuit Robust
■ Uses Tiny Capacitors and Inductors
■ Soft-Start
■ Low Shutdown Current: <2µA
■ Low VCESAT Switch: 350mV at 1A
■ Thermally Enhanced, Low Profile 3mm x 3mm DFN-8 and MSOP-8 Packages
APPLICATIONS
■ Automotive Battery Regulation
■ Industrial Control Supplies
■ Wall Transformer Regulation
■ Distributed Supply Regulation
■ Battery-Powered Equipment
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback