SN75DP120RHH
SN75DP120RHH SN75DP120RHH - Brand New Texas Instruments Signal Buffers, Repeaters, Splitters
Get Quote
Buy Now
SN75DP120RHH
SN75DP120RHH - Brand New Texas Instruments Signal Buffers, Repeaters, Splitters
Manufacturer Part No: SN75DP120RHH In Stock
Contact us
ManufacturerTexas Instruments
Product CategorySignal Buffers, Repeaters, Splitters
Product Details
__
Quad EIA–485 Line Receiver
**The Motorola SN75175 is a monolithic quad differential line receiver
with three–state outputs. It is designed specifically to meet the requirements of EIA–485, EIA–422A/23A Standards and CCITT recommendations.**
The device is optimized for balanced multipoint bus transmission at rates up to 10 megabits per second. It also features high input impedance, input hysteresis for increased noise immunity, and input sensitivity of ±200 mV over a common mode input voltage range of –12 V to 12 V. The SN75175 is designed for optimum performance when used with the SN75172 or SN75174 quad differential line drivers.
• Meets EIA Standards EIA–422A and EIA–423A, EIA–485
• Meets CCITT Recommendations V.10, V.11, X.26, and X.27
• Designed for Multipoint Transmission on Long Bus Lines in Noisy Environments
• 3–State Outputs
• Common–Mode Input Voltage Range . . . –12 V to 12 V
• Input Sensitivity . . . ±200 mV
• Input Hysteresis . . . 50 mV Typ
• High Input Impedance . . . 1 EIA–485 Unit Load
• Operates from Single 5.0 V Supply
• Lower Power Requirements
• Plug–In Replacement for MC3486
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback