MAX1792EUA33+
MAX1792EUA33+ MAX1792EUA33+ - Brand New Maxim Integrated Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
MAX1792EUA33+
MAX1792EUA33+ - Brand New Maxim Integrated Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: MAX1792EUA33+ In Stock
Contact us
ManufacturerMaxim Integrated
Product CategoryLinear Voltage Regulators
SeriesMAX1792
PackagingTube Alternate Packaging
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseUMAX-8
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeAdjustable Fixed
Supplier-Device-Package8-uMax-EP
Voltage-Input2.5 V ~ 5.5 V
Number-of-Outputs2 Output
Current-Output500mA
Voltage-Output3.3V, 1.25 V ~ 5 V
Regulator-TopologyPositive Fixed or Adjustable
Voltage-Dropout-Typical-
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min-
Pd-Power-Dissipation1.3 W
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Output-Voltage1.25 V to 5 V/3.3 V
Input-Voltage-MAX5.5 V
Output-Current500 mA
Input-Voltage-MIN+ 2.5 V
Load-Regulation0.4 %
Voltage-Regulation-Accuracy1 %
Part-#-AliasesMAX1792
Ib-Input-Bias-Current110 uA
Reference-Voltage1.25 V
Dropout-Voltage0.13 V at 500 mA
Dropout-Voltage-Max250 mV
Line-Regulation0.15 %/V