LT1460KCS3-3.3#30583PBF
Get Quote
Buy Now
LT1460KCS3-3.3#30583PBF
LT1460KCS3-3.3#30583PBF - Brand New Analog Devices / Linear Technology Voltage References
Manufacturer Part No: LT1460KCS3-3.3#30583PBF In Stock
Contact us
ManufacturerAnalog Devices / Linear Technology
Product CategoryVoltage Reference
DESCRIPTION
The LT®1460S3 is a family of SOT-23 micropower series references that combine high accuracy and low drift with low power dissipation and small package size. These series references use curvature compensation to obtain low temperature coefficient, and laser trimmed precision thin-film resistors to achieve high output accuracy. Furthermore, output shift due to PC board soldering stress has been dramatically reduced. These references will supply up to 20mA, making them ideal for precision regulator applications, yet they are almost totally immune to input voltage variations.
FEATURES
3-Lead SOT-23 Package
Low Drift: 20ppm/°C Max
High Accuracy: 0.2% Max
Low Supply Current
20mA Output Current Guaranteed
No Output Capacitor Required
Reverse-Battery Protection
Low PC Board Solder Stress: 0.02% Typ
Voltage Options: 2.5V, 3V, 3.3V, 5V and 10V
The LT1460 is Also Available in SO-8, 8-Lead MSOP, 8-Lead PDIP and TO-92 Packages.
Operating Temperature Range: – 40°C to 85°C
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback