AAT3221IGV-3.5-T1
AAT3221IGV-3.5-T1 AAT3221IGV-3.5-T1 - Brand New AnalogicTech IC Chips
Get Quote
Buy Now
AAT3221IGV-3.5-T1
AAT3221IGV-3.5-T1 - Brand New AnalogicTech IC Chips
Manufacturer Part No: AAT3221IGV-3.5-T1 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerAnalogicTech
Product CategoryIC Chips
General Description
The AAT3221 and AAT3222 PowerLinear™ NanoPower Low Dropout Linear Regulators are ideal for portable applications where extended battery life is critical. This device features extremely low quiescent current which is typically 1.1µA. Dropout voltage is also very low, typically less than 200mV at the maximum output current of 150mA. The AAT3221/2 has an Enable pin feature, which when asserted will enter the LDO regulator into a shutdown mode removing power from its load and offering extended power conservation capabilities for portable battery powered applications.
Features
• 1.1 µA Quiescent Current
• Low Dropout: 200 mV (typical)
• Guaranteed 150 mA Output
• High accuracy: ±2%
• Current limit protection
• Over-Temperature protection
• Extremely Low power shutdown mode
• Low Temperature Coefficient
• Factory programmed output voltages
• 1.8V to 3.5V
• Stable operation with virtually any output capacitor type
• Active high or low Enable pin
• 5-pin SOT23 or 8-pin SC70JW packages
• 4kV ESD
Applications
• Cellular Phones
• Notebook Computers
• Portable Communication Devices
• Handheld Electronics
• Remote Controls
• Digital Cameras
• PDAs
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback