MAX1659ESA+T
MAX1659ESA+T MAX1659ESA+T - Brand New Maxim Integrated Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
MAX1659ESA+T
MAX1659ESA+T - Brand New Maxim Integrated Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: MAX1659ESA+T In Stock
Contact us
ManufacturerMaxim Integrated
Product CategoryLinear Voltage Regulators
SeriesMAX1659
PackagingTape & Reel (TR) Alternate Packaging
Unit-Weight0.017870 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSO-8
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeAdjustable Fixed
Supplier-Device-Package8-SOIC
Voltage-Input2.7 V ~ 16.5 V
Number-of-Outputs1 Output
Current-Output350mA
Voltage-Output5V, 1.25 V ~ 16 V
Regulator-TopologyPositive Fixed or Adjustable
Voltage-Dropout-Typical0.49V @ 350mA
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min-
Pd-Power-Dissipation1.2 W
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Output-Voltage1.25 V to 16 V/5 V
Input-Voltage-MAX16.5 V
Output-Current350 mA
Input-Voltage-MIN+ 2.7 V
Load-Regulation0.003 % / mA
Voltage-Regulation-Accuracy3 %
Part-#-AliasesMAX1659
Reference-Voltage1.246 V
Dropout-Voltage0.002 V at 1 mA
Dropout-Voltage-Max875 mV at 350 mA
Line-Regulation0.05 % / V
General Description
The MAX1658/MAX1659 linear regulators maximize battery life by combining ultra-low supply currents and low-dropout voltages. They feature Dual Mode™ operation, which presets the output to 3.3V (MAX1658) or 5V (MAX1659), or permits it to be adjusted between 1.25V and 16V. The regulator supplies up to 350mA, with a typical dropout of 650mV for the MAX1658 and 490mV for the MAX1659. With their p-channel MOSFET pass transistor, these devices maintain a low quiescent current from zero output current to the full 350mA, even in dropout. They support input voltages ranging from 2.7V to 16.5V.
Features
● Wide Input Voltage Range: 2.7V to 16.5V
● Low, 490mV Dropout at 350mA Output Current
(MAX1659)
● 30μA Supply Current
● 1μA Max Shutdown Current
● High-Power (1.2W) 8-Pin SO Package
● Dual Mode Operation Output:
• Fixed 3.3V (MAX1658)
• Fixed 5.0V (MAX1659)
or Adjustable (1.25V to 16V)
● Thermal-Overload Protection
● Current-Limit Protection
● Reverse-Battery Protection
Applications
● Digital Cordless Phones
● PCS Phones
● Cellular Phones
● PCMCIA Cards
● Modems
● Hand-Held Instruments
● Palmtop Computers
● Electronic Planners
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback