MC908MR32CFU
MC908MR32CFU MC908MR32CFU - Brand New Freescale / NXP Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
MC908MR32CFU
MC908MR32CFU - Brand New Freescale / NXP Microcontrollers
Manufacturer Part No: MC908MR32CFU In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Microcontrollers
Contact us
ManufacturerFreescale / NXP
Product CategoryMicrocontrollers
General Description
Introduction
Features
Features include:
• High-performance M68HC08 CPU core
• Fully upward-compatible object code with M68HC05 Family
• 5-V and 3-V operating voltages (VDD)
• 8-MHz internal bus operation at 5 V, 4-MHz at 3 V
• Trimmable internal oscillator
– 3.2 MHz internal bus operation
– 8-bit trim capability allows 0.4% accuracy(1)
– ± 25% untrimmed