STTH15R06D
STTH15R06D STTH15R06D - Brand New STMicroelectronics Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
STTH15R06D
STTH15R06D - Brand New STMicroelectronics Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: STTH15R06D In Stock
Contact us
ManufacturerSTMicroelectronics
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
SeriesSTTH15R06
ProductUltra Fast Recovery Rectifiers
PackagingTube
Unit-Weight0.211644 oz
Mounting-StyleThrough Hole
Package-CaseTO-220-2
Mounting-TypeThrough Hole
Supplier-Device-PackageTO-220AC
ConfigurationSingle
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeStandard
Current-Reverse-Leakage-Vr60μA @ 600V
Voltage-Forward-Vf-Max-If2.9V @ 15A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max600V
Current-Average-Rectified-Io15A
Reverse-Recovery-Time-trr50ns
Capacitance-Vr-F-
Operating-Temperature-Junction175°C (Max)
Maximum Operating Temperature+ 175 C
Operating temperature range- 65 C
Vf-Forward-Voltage2.9 V
Vr-Reverse-Voltage600 V
Ir-Reverse-Current60 uA
If-Forward-Current15 A
Max-Surge-Current120 A
Recovery-Time50 ns
DESCRIPTION
The STTH15R06D/FP, which is using ST Turbo 2 600V technology, is specially suited as boost diode in continuous mode power factor corrections and hard switching conditions.
FEATURES AND BENEFITS
■ Ultrafast switching
■ Low reverse recovery current
■ Reduces switching losses
■ Low thermal resistance
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback