LTC1430ACS8
LTC1430ACS8 LTC1430ACS8 - Brand New ADI Analog Switches / Multiplexers
Buy Now
LTC1430ACS8
LTC1430ACS8 - Brand New ADI Analog Switches / Multiplexers
Manufacturer Part No: LTC1430ACS8 Out of Stock
MOQ: 1pcs
Condition
Bulk Price
Contact us
ManufacturerEPCOS (TDK)
Product CategorySpecial Purpose Voltage Regulators
CategoriesAluminum Electrolytic Capacitors
SeriesB43510
PackagingBulk
Part-StatusActive
Capacitance560?F
Tolerance±20%
Voltage-Rated500V
ESR-Equivalent-Series-Resistance200 mOhm @ 100Hz
Lifetime-Temp.5000 Hrs @ 85°C
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
PolarizationPolar
Ratings-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple-Current-Low-Frequency2.33A @ 100Hz
Impedance280 mOhms
Lead-Spacing0.984" (25.00mm)
Size-Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height-Seated-Max2.835" (72.00mm)
Surface-Mount-Land-Size-
Mounting-TypeThrough Hole
Package-CaseRadial, Can - Snap-In - 4 Lead
DESCRIPTION
The LTC®1430A is a high power, high efficiency switching regulator controller optimized for 5V to 1.xV-3.xV applications. It includes a precision internal reference and an internal feedback system that can provide output regulation of ±1% over temperature, load current and line voltage shifts. The LTC1430A uses a synchronous switching architecture with two N-channel output devices, eliminating the need for a high power, high cost P-channel device. Additionally, it senses output current across the drain-source resistance of the upper N-channel FET, providing an adjustable current limit without an external low value sense resistor.
FEATURES
■ High Power 5V to 1.xV-3.xV Switching Controller: Can Exceed 10A Output
■ Maximum Duty Cycle > 90% Permits 3.3V to 2.xV Conversion Using a Low Power 5V Supply
■ All N-Channel External MOSFETs
■ Fixed Frequency Operation—Small L
■ Excellent Output Regulation: ±1% Over Line, Load and Temperature Variations
■ High Efficiency: Over 95% Possible
■ No Low Value Sense Resistor Needed
■ Outputs Can Drive External FETs with Up to 10,000pF Gate Capacitance
■ Quiescent Current: 350µA Typ, 1µA in Shutdown
■ Fast Transient Response
■ Adjustable or Fixed 3.3V Output
■ Available in 8-Lead SO and 16-Lead GN and SO Packages
APPLICATIONS
■ Power Supply for Pentium® II and AMD-K6® Microprocessors
■ High Power 5V to 3.xV Regulators
■ Local Regulation for Dual Voltage Logic Boards
■ Low Voltage, High Current Battery Regulation
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback