AOZ1300A
AOZ1300A AOZ1300A - Brand New Alpha & Omega Semiconductor Inc. Power Distribution Switches
Get Quote
Buy Now
AOZ1300A
AOZ1300A - Brand New Alpha & Omega Semiconductor Inc. Power Distribution Switches
Manufacturer Part No: AOZ1300A In Stock
Contact us
ManufacturerAlpha & Omega Semiconductor Inc.
Product CategoryPower Distribution Switches, Load Drivers
General Description
The AOZ1015 is a high efficiency, simple to use, 1.5A buck regulator. The AOZ1015 works from a 4.5V to 16V input voltage range, and provides up to 1.5A of continuous output current with an output voltage adjustable down to 0.8V. The AOZ1015 comes in an SO-8 package and is rated
over a -40°C to +85°C ambient temperature range.
Features
●4.5V to 16V operating input voltage range
●130mΩ internal PFET switch for high efficiency: up to 95%
●Internal Schottky diode
●Internal soft start
●Output voltage adjustable to 0.8V
●1.5A continuous output current
●Fixed 500kHz PWM operation
●Cycle-by-cycle current limit
●Short-circuit protection
●Under voltage lockout
●Output over voltage protection
●Thermal shutdown
●Small size SO-8 package
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback