ZMR500FTA
ZMR500FTA ZMR500FTA - Brand New DIODES Linear Voltage Regulators (LDO)
Buy Now
ZMR500FTA
ZMR500FTA - Brand New DIODES Linear Voltage Regulators (LDO)
Manufacturer Part No: ZMR500FTA Out of Stock
MOQ: 1pcs
Condition
Bulk Price
Contact us
The ZMR series of three terminal fixed positive voltage regulators feature internal current limit and will shut down under thermal overload conditions making the devices difficult to destroy.The circuit design offers an exceptionally low quiescent current, only 30?A for the 2.5V device, ideal for low power applications. The initial devices in the series regulate to 2.5 or 5V with a drive capability up to 50mA.The device is designed with space saving in mind and is available in the small outline SOT23 package. The ZMR250 has expanded its input voltage range to 22.5V and the ZMR500 has expanded its input voltage range to 25V; equalling that of the ZMR25H and ZMR50H respectively.The ZMR330 provides a 3.3V output over an input range of 5V to 24V.
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback