JN2DS10SL1-R
JN2DS10SL1-R JN2DS10SL1-R - Brand New JAE Electronics Circular Connector Housings
Get Quote
Buy Now
JN2DS10SL1-R
JN2DS10SL1-R - Brand New JAE Electronics Circular Connector Housings
Manufacturer Part No: JN2DS10SL1-R In Stock
Contact us
ManufacturerJAE Electronics
Product CategoryCircular Connector Housings
SeriesJN2
ProductConnectors
PackagingTray
Mounting-StyleFree Hanging
Current-Rating3 A
Termination-StyleCrimp
Voltage-Rating200 V
Mounting-TypeFree Hanging (In-Line)
FeaturesBackshell
Ingress Protection RatingIP67 - Dust Tight, Waterproof
Connector-TypePlug for Female Contacts
OrientationN (Normal)
Shell-StylePlug
Number-of-Positions10 Positions
Contact-TypeCrimp
Shell-Size-InsertS
Fastening-TypePush-Twist
Contact-Size22
Shell-Size-MIL-
Shell-Material-FinishZinc Alloy, Zinc Plated, Black
Contact-PlatingGold
JN2DS10SL1-R Description
JN2DS10SL1-R Features
[JN1]
•An all plastic lightweight connector.
•Easy and secure mating with push-and-twist type one-touch locking mechanism.
•Terminal specifications for receptacle and plug differ by series and number of contacts, please refer to general specifications for each product. Socket contact for 10 position plug is available in both crimp and solder terminations.
•Crimp terminated relay receptacle is available in cable-relay and wall-mount receptacle types (both 4 and 10 positions).
•Plugs available in straight and angled back shell types and individual coupler only type (10 position only). The cable direction of the angle plug can be set in four orientations by rotating the plug in 90 degree increments.
•Mating height of angle plug is 30.8mm from panel surface (both 4 and 10 positions). Individual plug is low profile 16.9mm (10 position only).
•IP67 rated waterproof and dustproof.
•Superb environment-proof performance with vibration and oil resistance.
•Suitable for conduit mounting (except for individual coupler type plug).
[JN2]
•Contact variations: 4, 10 pos.
•Angle plug mating height is 31.3mm from cabinet surface (both 4 and 10 positions).
•Suitable for conduit mounting.
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback