NUC120RD2BN
NUC120RD2BN NUC120RD2BN - Brand New NUVOTON Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
NUC120RD2BN
NUC120RD2BN - Brand New NUVOTON Microcontrollers
Manufacturer Part No: NUC120RD2BN In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Microcontrollers
Contact us
ManufacturerNuvoton
Product CategoryMicrocontrollers
SeriesNuMicro™ NUC120
PackagingTray
Package-Case64-LQFP
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier-Device-Package64-LQFP (7x7)
Number-of-I-O45 I/O
Speed50MHz
EEPROM-Size-
Core-ProcessorARMR CortexR-M0
RAM-Size8K x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, I2S, LVD, POR, PS2, PWM, WDT
ConnectivityEBI/EMI, I2C, IrDA, SPI, UART/USART, USB
Voltage-Supply-Vcc-Vdd2.5 V ~ 5.5 V
Core-Size32-Bit
Program-Memory-Size64KB (64K x 8)
Data-ConvertersA/D 8x12b
Oscillator-TypeInternal
Description
Features
● STM32 microcontroller with LQFP64 package
● Two types of extension resources
– Arduino Uno Revision 3 connectivity
– STMicroelectronics Morpho extension pin headers for full access to all STM32 I/Os
● mbed-enabled ( http://mbed.org )
● On-board ST-LINK/V2-1 debugger/programmer with SWD connector
– selection-mode switch to use the kit as a standalone ST-LINK/V2-1
● Flexible board power supply
– USB VBUS or external source (3.3 V, 5 V, 7 - 12 V)
– Power management access point  Three LEDs
– USB communication (LD1), user LED (LD2), power LED (LD3)
● Two push buttons: USER and RESET
● USB re-enumeration capability: three different interfaces supported on USB
– Virtual Com port
– Mass storage
– Debug port
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback