RB068M-40TR
RB068M-40TR RB068M-40TR - Brand New Rohm Semiconductor Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
RB068M-40TR
RB068M-40TR - Brand New Rohm Semiconductor Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: RB068M-40TR In Stock
Contact us
ManufacturerRohm Semiconductor
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingAlternate Packaging
Package-CaseSOD-123F
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackagePMDU
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeSchottky
Current-Reverse-Leakage-Vr550nA @ 40V
Voltage-Forward-Vf-Max-If725mV @ 2A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max40V
Current-Average-Rectified-Io2A
Reverse-Recovery-Time-trr-
Capacitance-Vr-F-
Operating-Temperature-Junction150°C (Max)
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback