DSI45-08A
DSI45-08A DSI45-08A - Brand New IXYS Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
DSI45-08A
DSI45-08A - Brand New IXYS Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: DSI45-08A In Stock
Contact us
ManufacturerIXYS
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
SeriesDSI45-08
ProductStandard Recovery Rectifiers
PackagingTube
Unit-Weight0.229281 oz
Mounting-StyleThrough Hole
Operating-Temperature-Range- 40 C to + 175 C
Package-CaseTO-247-2
Mounting-TypeThrough Hole
Supplier-Device-PackageTO-247AD
ConfigurationSingle
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Diode-TypeStandard
Current-Reverse-Leakage-Vr20μA @ 800V
Voltage-Forward-Vf-Max-If1.28V @ 45A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max800V
Current-Average-Rectified-Io45A
Reverse-Recovery-Time-trr-
Capacitance-Vr-F-
Operating-Temperature-Junction-40°C ~ 175°C
Pd-Power-Dissipation270 W
Maximum Operating Temperature+ 175 C
Operating temperature range- 40 C
Vf-Forward-Voltage1.23 V
Vr-Reverse-Voltage800 V
Ir-Reverse-Current1.5 mA
If-Forward-Current45 A
Max-Surge-Current480 A
Features
• International standard package
• Planar glassivated chips
• Version AR isolated and
UL registered E153432
• Epoxy meets UL 94V-0
Applications
• Supplies for DC power equipment
• DC supply for PWM inverter
• Field supply for DC motors
• Battery DC power supplies
Advantages
• Space and weight savings
• Simple mounting
• Improved temperature and power cycling
• Reduced protection circuits
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback