AD5262BRUZ20-REEL
AD5262BRUZ20-REEL AD5262BRUZ20-REEL - Brand New Analog Devices IC Chips
Get Quote
Buy Now
AD5262BRUZ20-REEL
AD5262BRUZ20-REEL - Brand New Analog Devices IC Chips
Manufacturer Part No: AD5262BRUZ20-REEL In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerAnalog Devices
Product CategoryIC Chips
GENERAL DESCRIPTION
FEATURES
256 positions
AD5260: 1 channel
AD5262: 2 channels (independently programmable)
Potentiometer replacement
20 kΩ, 50 kΩ, 200 kΩ
Low temperature coefficient: 35 ppm/°C
4-wire, SPI-compatible serial data input
5 V to 15 V single-supply; ±5.5 V dual-supply operation
Power on midscale preset
APPLICATIONS
Mechanical potentiometer replacement
Instrumentation: gain, offset adjustment
Stereo channel audio level control
Programmable voltage-to-current conversion
Programmable filters, delays, time constants
Line impedance matching
Low resolution DAC replacement
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback