AP1507-12D5L-13
AP1507-12D5L-13 AP1507-12D5L-13 - Brand New Diodes Incorporated DC Switching Regulators
Get Quote
Buy Now
AP1507-12D5L-13
AP1507-12D5L-13 - Brand New Diodes Incorporated DC Switching Regulators
Manufacturer Part No: AP1507-12D5L-13 In Stock
Contact us
ManufacturerDiodes Incorporated
Product CategoryDC Switching Regulators
SeriesAP1507
TypeCharge Pump
PackagingTape & Reel (TR)
Unit-Weight0.011640 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseTO-252-5
Operating-Temperature-20°C ~ 85°C (TA)
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
FunctionStep-Down
Supplier-Device-PackageTO-252-5
Number-of-Outputs1 Output
TopologyBuck
Frequency-Switching150kHz
Current-Output3A
Output-ConfigurationPositive
Output Voltage12V
Voltage-Output-Max-
Synchronous-RectifierNo
Voltage-Input-Min4.5V
Voltage-Input-Max22V
Output-Voltage12 V
Switching-Frequency150 kHz
General Description
The AP1507 is a monolithic IC designed for a step-down DC/DC converter and is capable of driving a 3A load without an external transistor. Due to reducing the number of external components, the board space can be saved easily. The external shutdown function can be controlled by logic level and then come into standby mode. The internal compensation makes the feedback control have good line and load regulation without an external design. Regarding the protected function, the thermal shutdown is to prevent over temperature operating from damaging the device, and current limit is against over current operating of the output switch. If the current limit function occurred and VFB is down to 0.5V below, the switching frequency will be reduced. The AP1507 series operates at a switching frequency of 150KHz thus allowing smaller sized filter components than what would be needed with lower frequency switching regulators. Other features include a guaranteed +4% tolerance on output voltage under specified input voltage and output load conditions, and +15% on the oscillator frequency. The output version included a fixed 3.3V, 5V, 12V, and an adjustable type. AP1507 is available in a 5-lead TO-252 lead-free package.
Features
• Output Voltage: 3.3V, 5V, 12V and Adjustable Output
Version
• Adjustable Version Output Voltage Range, 1.23V to
18V+4%
• 150KHz +15% Fixed Switching Frequency
• ON /OFF Shutdown Control Input
• Operating Voltage can be up to 22V
• Output Load Current: 3A
• Lead Free Package: TO252-5L
• Low Power Standby Mode
• Built-in Switching Transistor On Chip
• Lead Free Package: TO252-5L
• Lead Free Finish/RoHS Compliant (Note 1)
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback