SB10-05P-TD-E
SB10-05P-TD-E SB10-05P-TD-E - Brand New onsemi Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
SB10-05P-TD-E
SB10-05P-TD-E - Brand New onsemi Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: SB10-05P-TD-E In Stock
Contact us
Manufactureronsemi
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
SeriesSB10-05P
ProductUltra Fast Recovery Rectifiers
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.004603 oz
Mounting-StyleThrough Hole
Operating-Temperature-Range- 55 C to + 125 C
Package-CaseTO-243AA
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageSOT-89/PCP-1
ConfigurationSingle
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeSchottky
Current-Reverse-Leakage-Vr80μA @ 25V
Voltage-Forward-Vf-Max-If550mV @ 1A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max50V
Current-Average-Rectified-Io1A
Reverse-Recovery-Time-trr10ns
Capacitance-Vr-F52pF @ 10V, 1MHz
Operating-Temperature-Junction-55°C ~ 125°C
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Operating temperature range- 55 C
Vf-Forward-Voltage550 mV
Vr-Reverse-Voltage50 V
Ir-Reverse-Current80 uA
If-Forward-Current100 mA
Max-Surge-Current10 A
Recovery-Time10 ns
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback