LP3964ES-3.3
LP3964ES-3.3 LP3964ES-3.3 - Brand New Texas Instruments Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
LP3964ES-3.3
LP3964ES-3.3 - Brand New Texas Instruments Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: LP3964ES-3.3 In Stock
SeriesLP3964
PackagingTube Alternate Packaging
Unit-Weight0.056128 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseTO-263-5
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
Supplier-Device-PackageDDPAK/TO-263-5
Voltage-InputUp to 7V
Number-of-Outputs1 Output
Current-Output800mA
Voltage-Output3.3V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.24V @ 800mA
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min1.2A
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Operating temperature range- 40 C
Output-Voltage3.3 V
Input-Voltage-MAX7 V
Output-Current0.8 A
Input-Voltage-MIN2.5 V
Load-Regulation0.02 %
Voltage-Regulation-Accuracy+/- 1.5 %
Dropout-Voltage0.024 V at 80 mA 0.24 V at 800 mA
Dropout-Voltage-Max0.03 V at 80 mA 0.3 V at 800 mA
Line-Regulation0.02 %
◆ Ultra-Low-Noise for RF Application
◆ 2V- 6V Input Voltage Range
◆ Low Dropout : 220mV @ 300mA
◆ 1.2V, 1.5V, 1.8V, 2.5V, 2.8V 3.0V and 3.3V Fixed
◆ 300mA Output Current, 550A Peak Current
◆ High PSSR:-80dB at 1KHz
◆ < 0.01uA Standby Current When Shutdown
◆ Available in SC-70-5 Package
Applications
◇ Portable Media Players/MP3 players
◇ Cellular and Smart mobile phone
◇ LCD
◇ DSC Sensor
◇ Wireless Card
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback