GRM219R60J106KE19J
GRM219R60J106KE19J GRM219R60J106KE19J - Brand New Murata Electronics Ceramic Disc Capacitors
Get Quote
Buy Now
GRM219R60J106KE19J
GRM219R60J106KE19J - Brand New Murata Electronics Ceramic Disc Capacitors
Manufacturer Part No: GRM219R60J106KE19J In Stock
Package-Case0805 (2012 Metric)
Capacitance10μF
Operating-Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting-TypeSurface Mount, MLCC
Features-
Voltage-Rated6.3V
Size-Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Tolerance±10%
Temperature-CoefficientX5R
Ratings-
Thickness-Max0.037" (0.95mm)
General Description
The RT8024 is a high-efficiency pulse-width-modulated (PWM) step-down DC/DC converter. Capable of delivering 400mA output current over a wide input voltage range from 2.5V to 5.5V, the RT8024 is ideally suited for portable electronic devices that are powered from 1-cell Li-ion
PWM mode. This can increase efficiency at light load condition.
Features
2.5V to 5.5V Input Range
Adjustable Output From 0.6V to VIN
1.0V, 1.2V, 1.5V, 1.8V, 2.5V and 3.3V Fixed/Adjustable Output Voltage
400mA Output Current, 1A Peak Current
95% Efficiency
No Schottky Diode Required
1.5MHz Fixed Frequency PWM Operation
Small SOT-23-5 and TSOT-23-5 Package
RoHS Compliant and Halogen Free
Applications
Cellular Telephones
Personal Information Appliances
Wireless and DSL Modems
MP3 Players
Portable Instruments
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback