C1210C475K5RACTU
C1210C475K5RACTU C1210C475K5RACTU - Brand New KEMET Ceramic Disc Capacitors
Get Quote
Buy Now
C1210C475K5RACTU
C1210C475K5RACTU - Brand New KEMET Ceramic Disc Capacitors
Manufacturer Part No: C1210C475K5RACTU In Stock
Package-Case1210 (3225 Metric)
Capacitance4.7μF
Operating-Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount, MLCC
Features-
Voltage-Rated50V
Size-Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Tolerance±10%
Temperature-CoefficientX7R
Ratings-
Thickness-Max0.110" (2.80mm)
Benefits
• −55°C to +85°C operating temperature range
• DC voltage ratings of 4 V, 6.3 V, 10 V, 16 V, 25 V, 35 V, and 50 V
• Capacitance offerings ranging from 0.01 μF to 100 μF
• Available capacitance tolerances of ±10% and ±20%
• Non-polar device, minimizing installation concerns
• 100% pure matte tin-plated termination finish allowing for excellent solderability
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback