LM1085T-1.8
LM1085T-1.8 LM1085T-1.8 - Brand New Niko Semiconductor IC Chips
Get Quote
Buy Now
LM1085T-1.8
LM1085T-1.8 - Brand New Niko Semiconductor IC Chips
Manufacturer Part No: LM1085T-1.8 In Stock
Contact us
ManufacturerNiko Semiconductor
Product CategoryIC Chips
DESCRIPTION
The LM1085 series of positive adjustable and fixed regulators are designed to provide 3A with high efficient. All internal circuitry is designed to operate down to 1.5V input to output differential. On-chip trimming adjusts the reference voltage to 1%.
FEATURES
● Output Current of 3A
● Fast Transient Response
● 0.04% Line Regulation
● 0.2% Load Regulation
● Internal Thermal and Current Limiting
● Adjustable or Fixed Output Voltage(1.5V, 1.8V, 2.5V, 3.3V, 5.0V)
● Surface Mount Package TO-263 3LD & TO-252 3L
● 100% Thermal Limit Burn-in
● Low Dropout Voltage 1.5V at 3A Output Current
● Moisture Sensitivity Level 3
APPLICATIONS
● High Efficiency Linear Regulators / Power Supply
● High Efficiency "Green" Computer Systems
● Constant Current Regulators
● Portable Instrumentation
● SMPS Post-Regulator
● Adjustable Power Supplies
● Powering VGA & Sound Card
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback