LB1608T8R2M
LB1608T8R2M LB1608T8R2M - Brand New TAIYO YUDEN Fixed Inductors
Get Quote
Buy Now
LB1608T8R2M
LB1608T8R2M - Brand New TAIYO YUDEN Fixed Inductors
Manufacturer Part No: LB1608T8R2M In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Fixed Inductors
Contact us
ManufacturerTaiyo Yuden
Product CategoryFixed Inductors
SeriesLB
ProductInductors
TypeWirewound
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.000071 oz
Current-Rating60mA
Termination-StyleSMD/SMT
Operating-Temperature-Range- 40 C to + 105 C
Height0.8 mm
Length1.6 mm
Width0.8 mm
Package-Case0603 (1608 metric)
Operating-Temperature-25°C ~ 105°C
Mounting-TypeSurface Mount
Size-Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance±20%
Lead-Spacing0.7 mm
Height-Seated-Max0.035" (0.90mm)
Ratings-
ShieldingUnshielded
Test-Frequency2.52 MHz
Inductance-Frequency8.2μH
DC resistance (DCR)700 mOhm
Core Materials-
Current-Saturation-
Q factor-
Self Resonant Frequency32MHz
Frequency-Test2.52MHz
Maximum-DC-Current60 mA
Maximum-DC-Resistance700 mOhms
Self-Resonant-Frequency32 MHz
Product Details
__
GREEN OVAL LAMP LED
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback