MIC39151-2.5WT
MIC39151-2.5WT MIC39151-2.5WT - Brand New Microchip Technology Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
MIC39151-2.5WT
MIC39151-2.5WT - Brand New Microchip Technology Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: MIC39151-2.5WT In Stock
Contact us
ManufacturerMicrochip Technology
Product CategoryLinear Voltage Regulators
SeriesMIC39151
PackagingTube Alternate Packaging
Unit-Weight0.105822 oz
Mounting-StyleThrough Hole
Package-CaseTO-220-5
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeThrough Hole
Output-TypeFixed
Supplier-Device-PackageTO-220-5
Voltage-InputUp to 16V
Number-of-Outputs1 Output
Current-Output1.5A
Voltage-Output2.5V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.375V @ 1.5A
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min-
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Operating temperature range- 40 C
Output-Voltage2.5 V
Input-Voltage-MAX16 V
Output-Current1.5 A
Input-Voltage-MIN2.25 V
Load-Regulation0.2 %
Voltage-Regulation-Accuracy1 %
Dropout-Voltage-Max500 mV
Line-Regulation0.06 %