CY7C1911KV18-300BZC
CY7C1911KV18-300BZC CY7C1911KV18-300BZC - Brand New Cypress Semiconductor Memory
Get Quote
Buy Now
CY7C1911KV18-300BZC
CY7C1911KV18-300BZC - Brand New Cypress Semiconductor Memory
Manufacturer Part No: CY7C1911KV18-300BZC In Stock
Product CategoryMemory ICs
SeriesCY7C1911KV18
Package-CaseFBGA-165
Operating-Temperature0°C ~ 70°C (TA)
InterfaceParallel
Voltage-Supply1.7 V ~ 1.9 V
Supplier-Device-Package165-FBGA (13x15)
Memory Capacity18M (2M x 9)
Memory-TypeSRAM - Synchronous, QDR II
Speed300MHz
Access-Time0.45 ns
Format-MemoryRAM
Maximum Operating Temperature+ 70 C
Operating temperature range0 C
Interface-TypeParallel
Organization2 M x 9
Supply-Current-Max490 mA
Supply-Voltage-Max1.9 V
Supply-Voltage-Min1.7 V
Maximum-Clock-Frequency300 MHz