RUSBF155
RUSBF155 RUSBF155 - Brand New TE Connectivity PTC Resettable Fuses
Buy Now
RUSBF155
RUSBF155 - Brand New TE Connectivity PTC Resettable Fuses
Manufacturer Part No: RUSBF155 In Stock
MOQ: 1pcs
Condition
Bulk Price
Contact us
ManufacturerTE Connectivity
Product CategoryPTC Resettable Fuses
SeriesPolySwitch®, RUSBF
TypePolySwitch Resettable Fuses
PackagingBulk Alternate Packaging
Part-AliasesF11973-000 RF3391-000
Mounting-StyleThrough Hole
Termination-StyleRadial
Operating-Temperature-Range- 40 C to + 85 C
Package-CaseRadial
Current-Max40A
Holding Current1.55A
Diameter6.9 mm
Voltage-Max6V
Current-Trip-It2.65A
R-Min-Max0.040 ~ 0.100 Ohm
Time-to-Trip2.2s
Hold-Current1.55 A
Maximum-Voltage6 VDC
Trip-Current2.65 A
Current-Rating-Max40 A
Resistance0.1 Ohms
Pd-Power-Dissipation600 mW
PolySwitch Resettable Devices
Radial-leaded Devices
• RoHS compliant
• Broadest range of radial-leaded resettable devices available in the industry
• Current ratings from 50mA to 15A
• Voltage ratings from 6V (computer and electronic applications) to 99V
• Agency recognition : UL, CSA, TÜV
• Fast time-to-trip
• Low resistance Features
Benefits
• Many product choices give engineers more design flexibility
• Compatible with high-volume electronics assembly
• Assists in meeting regulatory requirements
• Higher voltage ratings allow use in new applications
Applications
• Satellite video receivers
• Industrial controls
• Transformers
• Computer motherboards
• Modems
• USB hub, ports and peripherals
• IEEE1394 ports
• CD-ROMs
• Game machines
• Battery packs
• Phones
• Fax machines
• Analog and digital line cards
• Printers
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback