XC62FP3002PR
XC62FP3002PR XC62FP3002PR - Brand New Torex Semiconductor IC Chips
Get Quote
Buy Now
XC62FP3002PR
XC62FP3002PR - Brand New Torex Semiconductor IC Chips
Manufacturer Part No: XC62FP3002PR In Stock
■Features
Maximum Output Current : 250mA (within max. power dissipation, VOUT = 5.0V)
Output Voltage Range : 2.0V ~ 6.0V in 0.1V increments (1.5V ~ 1.9V for custom products)
Highly Accurate: Output voltage ±2% (±1% for semi-custom products)
Low Power Consumption : Typ. 2.0µA @ VOUT=5.0V
Output Voltage Temperature Characteristics : Typ. ±100ppm/°C
Input Stability : Typ. 0.2%/V
Small Input-Output Differential : IOUT = 100mA @ VOUT = 5.0V with a 0.12V differential.
Ultra Small Packages : SOT-23 (150mW) mini-mold, SOT-89 (500mW) mini-power mold TO-92 (300mW)
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback