STPS2150A
STPS2150A STPS2150A - Brand New STMicroelectronics Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
STPS2150A
STPS2150A - Brand New STMicroelectronics Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: STPS2150A In Stock
SeriesSTPS2150
ProductSchottky Rectifiers
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.003739 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseDO-214AC, SMA
TechnologySi
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageSMA (DO-214AC)
ConfigurationSingle
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeSchottky
Current-Reverse-Leakage-Vr1.5μA @ 150V
Voltage-Forward-Vf-Max-If820mV @ 2A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max150V
Current-Average-Rectified-Io2A
Reverse-Recovery-Time-trr-
Capacitance-Vr-F-
Operating-Temperature-Junction175°C (Max)
Maximum Operating Temperature+ 175 C
Operating temperature range- 65 C
Vf-Forward-Voltage0.89 V at 4 A
Ir-Reverse-Current1.5 uA
If-Forward-Current2 A
Vrrm-Repetitive-Reverse-Voltage150 V
Ifsm-Forward-Surge-Current75 A
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback