VS-16FR120
VS-16FR120 VS-16FR120 - Brand New Vishay Semiconductor Diodes Division Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
VS-16FR120
VS-16FR120 - Brand New Vishay Semiconductor Diodes Division Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: VS-16FR120 In Stock
Contact us
ManufacturerVishay Semiconductor Diodes Division
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
Series-
ProductStandard Recovery Rectifiers
PackagingBulk
Part-Aliases16FR120
Unit-Weight0.246918 oz
Mounting-StyleThrough Hole
Package-CaseDO-203AA, DO-4, Stud
Mounting-TypeChassis, Stud Mount
Supplier-Device-PackageDO-203AA
ConfigurationSingle
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Diode-TypeStandard
Current-Reverse-Leakage-Vr12mA @ 1200V
Voltage-Forward-Vf-Max-If1.23V @ 50A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max1200V (1.2kV)
Current-Average-Rectified-Io16A
Reverse-Recovery-Time-trr-
Capacitance-Vr-F-
Operating-Temperature-Junction-65°C ~ 175°C
Maximum Operating Temperature+ 175 C
Operating temperature range- 65 C
Vf-Forward-Voltage1.23 V at 50 A
Vr-Reverse-Voltage1200 V
Ir-Reverse-Current12000 uA
If-Forward-Current16 A
Max-Surge-Current370 A
DESCRIPTION
FEATURES
• Designed and qualified according to
JEDEC®-JESD 47
• 125 °C max. operating junction temperature
• Material categorization:
for definitions of compliance please see
www.vishay.com/doc?99912
APPLICATIONS
• Typical usage is in input rectification crowbar (soft start)
and AC switch in motor control, UPS, welding, and battery
charge
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback