LM2599S-3.3
LM2599S-3.3 LM2599S-3.3 - Brand New Panduit DC Switching Regulators
Get Quote
Buy Now
LM2599S-3.3
LM2599S-3.3 - Brand New Panduit DC Switching Regulators
Manufacturer Part No: LM2599S-3.3 In Stock
Contact us
ManufacturerPanduit
Product CategoryDC Switching Regulators
MfrTexas Instruments
SeriesSIMPLE SWITCHER®
PackageTube
Product-StatusObsolete
FunctionStep-Down
Output-ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output-TypeFixed
Number-of-Outputs1
Voltage-Input-Min4.5V
Voltage-Input-Max40V
Voltage-Output-Min-Fixed3.3V
Voltage-Output-Max-
Current-Output3A
Frequency-Switching150kHz
Synchronous-RectifierNo
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting-TypeSurface Mount
Package-CaseTO-263-8 D²Pak (7 Leads + Tab) TO-263CA
Supplier-Device-PackageDDPAK/TO-263-7
Base-Product-NumberLM2599
GENERAL DESCRIPTION
The LM2596 series of regulators are monolithic integrated circuits that provide all the active functions for a step-down (buck) switching regulator, capable of driving a 3A load with excellent line and load regulation. These devices are available in fixed output voltages of 3.3V, 5V, 12V, and an adjustable output version.
FEATURES
3.3V, 5V, 12V, and adjustable output versions
Adjustable version output voltage range, 1.2V to 37V
±4% max over line and load conditions
Available in TO-220 and TO-263 packages
Guaranteed 3A output load current
Input voltage range up to 40V
Requires only 4 external components
Excellent line and load regulation specifications
150 kHz fixed frequency internal oscillator
TTL shutdown capability
Low power standby mode, IQ typically 80 µA
On-card switching regulators
Positive to negative converter
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback